Bez tego nie byłoby prądu - abc prąd

transformatory trójfazowe

Instalacja elektryczna zakładów przemysłowych

Zakłady przemysłowe z reguły posiadają bardzo skomplikowaną i rozbudowaną infrastrukturę energetyczną. Oczywiście pobór prądu zależy od profilu działalności danego zakładu produkcyjnego. Jednak nawet mała firma p

Bez tego nie byłoby prądu - abc prąd transformatory trójfazowe
rodukcyjna z reguły pobiera tyle energii, co przynajmniej kilkanaście gospodarstw domowych. Taka sytuacja wymaga odpowiedniej infrastruktury, zamontowanej i nadzorowanej przez wykwalifikowanych fachowców, w tym elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Wchodząc na teren zakładu, często możemy zauważyć specjalne tranformatory. Ich istnienie jest konieczne ze względu na wymagania maszyn używanych do produkcji. Są to rozwiązania bardzo kosztowne, ale nie warto oszczędzać na komponentach i fachowej obsłudze. Awaria instalacji może doprowadzić do zniszczenia bardzo drogich urządzeń, a ich naprawa może okazać się niemożliwa lub nieopłacalna. Ważna jest również odpowiednia ochrona przed piorunami. Duże zakłady zazwyczaj mieszczą się w halach na przedmieściach, stąd są często przyciągają wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może spowodować fatalny w skutkach pożar. Można się przed tym uchronić montując specjalną instalację odgromową. Jej koszt jest stosunkowo niewielki, a jej posiadanie wydaje się być koniecznością w obliczu zmieniającego się klimatu. Parametry instalacji elektrycznej są często regulowane specjalnymi przepisami budowlanymi. Przed oddaniem budynku do użytku, zostaje przeprowadzona drobiazgowa kontrola mająca potwierdzić, że wszystkie normy zostały spełnione.


Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze

Żaden inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego nie uniknie, prędzej czy później, kontaktu z zakładem energetycznym - nie ulega wątpliwości, że przyłącze prądu jest niezbędne w każdym budynku. Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze przed rozpoczęciem budowy? A może prościej i taniej byłoby podczas prac skorzystać z innego źródła energii?

Wiele zależy od lokalizacji działki - np. od tego, jak daleko znajdują się tranformatory. W przypadku obszarów położonych na wsi, z dala od innych zabudowań należy liczyć się z tym, że formalności związane z doprowadzeniem prądu mogą trwać kilka miesięcy i wiązać się z niemałymi kosztami. W takiej sytuacji, aby nie opóźniać prac budowlanych, można rozważyć kupno lub wypożyczenie agregatu prądotwórczego.

Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie tymczasowego przyłącza tzw. budowlanego. Wprawdzie energia z niego jest sporo droższa od "zwykłego" prądu, ale po zakończeniu budowy łatwo będzie przekształcić je w stałe i zmienić taryfę na korzystniejszą - dzięki temu unikniemy piętrzących się formalności w czasie przeprowadzki i urządzania nowego domu.

Z pewnością nie warto natomiast pozyskiwać elektryki z nielegalnych źródeł: od sąsiada czy z innej budowy. W razie wykrycia oszustwa oprócz nieprzyjemności ryzykujemy wysokie mandaty.

Na koniec warto przypomnieć, że każde przyłącze, nawet prowizoryczne, musi zostać wykonane przez elektryka z uprawnieniami i odebrane przez zakład elektryczny. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, że bezpieczeństwo budowy jest kluczowe dla jej szybkiego i udanego zakończenia.


Nie są to więc maszyny elektryczne

Na pewno w słowniku każdego elektryka pojawiło się choć raz pojęcie "transformatory". Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z elektryką, koniecznie powinieneś poznać to pojęcie. Poniżej zamieszczona została ogólna informacja na ich tematy.
Transformatory w elektrotechnice to przyrządy, które służą do przetwarzania energii elektrycznej na zasadzie elektromagnetycznej bez udziału ruchu mechanicznego. Nie są to więc maszyny elektryczne w najściślejszym tego słowna znaczeniu.
Transformatory odgrywają w elektrotechnice bardzo ważną rolę - dzięki transformatorom można wytworzyć energię elektryczną tam, gdzie jest nam najwygodniej i najtaniej, rozprowadzając ją do punktów odbiorczych, które niekiedy są bardzo oddalone od wytwórni. Można powiedzieć, że transformatory rozwiązują nam problem transportu energii.Chodzi tutaj o to, że przesyłanie energii elektrycznej przy niskim napięci ciągnie za sobą konieczność stosowania bardzo dużych przekrojów, o ile spadek napięcia ma być utrzymany w nieznacznych granicach. To jednak bardzo zwiększa koszt linii.
Przenosząc tę samą moc przy wyższym napięciu, zmniejszamy przekrój, a tym samym i koszt urządzenia przesyłowego. Bierze się to stąd, że przekrój przy tym samym procentowym spadku napięcia jest odwrotnie proporcjonalny do kwadratu napięcia.
W miejscu dostarczenia energii elektrycznej napięcie trzeba zniżyć - w momencie, gdy takie odbiorniki, jak żarówki, grzejniki, małe silniki są zbudowane na niskie napięcie.
Właśnie transformatory służą zazwyczaj zarówno do podnoszenia, jaki i obniżania napięcia.
W zależności od rodzaju prądu dzielimy transformatory na jednofazowy oraz wielofazowe.


Uwaga: w słowach kluczowych pojawił się błąd "tranformatory".